National Tribal Child Support Association - NTCSANational Tribal Child Support Association - NTCSANational Tribal Child Support Association - NTCSA


NTCSA Lisa and KentEach year at the National Tribal Child Support Association (NTCSA) Annual Conference, awards are presented to recognize the hard work and special efforts made by individuals and agencies to promote tribal child support enforcement. 

You are welcome to nominate a tribal child support professional, office or program for an award by completing our Award Nomination Form and emailing the nomination form to NTCSA4Children@gmail.com. 

 2019 Nominations are closed. Check back often for 2020 Award details.


Please congratulate our 2019 NTCSA award winners!


Outstanding Tribe Award: Blackfeet Child Support Enforcement Program
blackfeet award 2019

Judges Award for Professional Excellence: Hon. Michael Swallow, Associate Judge - Sisseton Wahpeton Oyate



President's Award: Hon. Nic Palos
palos award

Partnership Award for Professional Excellence: Rama Kodumagulla, QonFidio Labs, Inc.
rama award 20191


Past Awards:

Lucille Dawson Award for Professional Excellence


Lind Tresaugue
Tami Lorbecke
Jackie Pische *
Tiffany Hopper
Lisa Schwartz
Anna Primeaux
Tallis King-George*
Jerry Sweet
Carrie Yerby
Meekin Houser
Agnes Black Weasel

Partnership Award for Professional Excellence

State of North Dakota Child Support (Jim Fleming [IV-D Director], Lee Bjerklie, Becki Schulz, Ryan Lund)
Savannah Kasey
Joyce Thomas
Joe Lonergan
Joe Bodmer
Jay Keel
Jan Jensen
Kate Christnot
Forest County Potawatomi Tribe
Tish Keahna
Region X Staff, ACF
Meskwaki Nation

Judge’s Award for Excellence

Hon. Abby Abinati
Hon. Phi Lujan *
Hon. Nadine Y. Naff
Hon. Theresa M. Pouley
Hon. Charles Tripp
Hon. Eugene Whitefish
Hon. Stephan M. Grochowski
Hon. Bill Boyum
Hon. John T. Cripps

President’s Award

Paige Hausburg
Bill Paine
Kim Warman
Misty Gibney 
Carla Big Bear
Stacey Koski
Greg Kidder
Lee Spoonhunter
Judge Eric Mehnert
Michelle Rutues
Lisa Peck
Commissioner Vicki Turetsky
Kent Walden

Outstanding Tribe Award

Lac Courte Oreilles Band of Lake Superior Chippewa Indians
Puyallup Tribe

Chickasaw Nation
Lummi Nation
Port Gamble S’Kallam *
Mescalero Apache Tribe
Northern Arapaho Tribe
Penobscot Nation
Oneida Nation
Eastern Band of Cherokee Indians
Modoc Tribe of Oklahoma
Kaw Nation

* Indicates a multiple time recipient.